Резонансне викрадення двомісячного дитини Вікторії Тігіпко з території дитячого садка №606 в Оболонському районі Києва ввечері 20 жовтня сколихнуло суспільство і не меншим щастям стало спасіння крихітки на наступний день. Було затримано 20-річна крадійка Дар'я Литовченко та її співмешканець Руслан Козловський.

ЯК ВРЯТУВАЛИ ДВОМІСЯЧНУ ВІКТОРІЮ – РОЗПОВІДЬ ВОЛОНТЕРА РУСЛАНА ФАСХЕТДИНОВА І НАЧАЛЬНИКА ПОЛІЦІЇ АНДРІЯ КРИЩЕНКОИстория пошуків стала демонстрацією системної роботи поліції та влади Києва, а також самовідданих і оперативних дій громадян-волонтерів. Як це сталося і що стало відомо про злочин на даний момент? mediaUA записав від першої особи все, що сталося у волонтера Руслана Фасхетдинова і начальника поліції Києва Андрія Крищенко.
Руслана Фасхетдинова я знаю за ту величезну допомогу, яку його сім'я надає українським воїнам, зокрема підрозділам 17-ї танкової бригади в Кривому Розі. Ось його розповідь:
"Так вийшло, що я опинився в епіцентрі подій. Я живу у Вишгороді, де були затримані злочинці, і моя дитина займається в одній групі зі старшою дитиною постраждалої родини. Я знаю батька, у якого викрали дитину. 20-го ввечері він зайшов у садок, залишив коляску біля входу, а сам піднявся в групу за другою дитиною. Дитину в колясці викрали разом з люлькою. Це сталося приблизно о 17:20, а я прийшов через 40 хвилин, вже була піднята тривога, і одразу вирішив взяти участь у пошуках. Разом з кількома людьми – звичайними громадянами, ми вирішили допомогти самоорганізуватися і пошуків, адже всі розуміли, що, коли шукають немовля, час втрачати не можна.
Ми вирішили відразу переглянути камери. Подивилися камеру в садку, потім пішли по району, по тому маршруту, де могла йти викрадачка. Опитували велика кількість людей, хто міг щось бачити.

З'явилося багато поліції – і коли ми підходили до камер, нас буквально на крок випереджали поліцейські. Потім нам сказали, що в операції взяло участь до 300 осіб. Записи камер показували, що злочинниця стежила за батьком з коляскою, причому кілька днів. Вона йшла за ним на територію садочка. Її можна було розглянути. Вона відразу ж схопила дитину і кинулася бігти. Але куди? Між собою ми створили групу в "вайбере" для координації пошуків. Дуже допоміг у справі величезний інформаційний резонанс, вже через кілька годин буквально всі вже знали про викрадення було багато інформації. І от одна з учасниць групи Вікторія Дума ввечері додала повідомлення, що її чоловік звернув увагу на жінку, яка вела себе емоційно, і несла немовля в перенесенні, що дуже незручно. Це уважний людина навіть дав напрямок руху – Вишгород – тобто туди, де я живу.
Вранці приблизно в 9-9:30 наша імпровізована пошукова група зібралася у Вишгороді біля "Еко-маркету" на площі. Там були аптеки - ми вирішили взяти їх під контроль, тому що для немовляти необхідно харчування, і якщо злочинниця приїхала в Вишгород, вона б туди зайшла. Ми зайшли і попросили переглянути камери. І скоро вдалося виявити злочинницю, яка зайшла в аптеку.
З цією інформацією ми вийшли з аптеки, і на площі побачили багато чоловіків в цивільному. Ми підійшли до них, тому що впізнали серед них поліцейських. Так, виявилося, це були десятки оперативників Оболонського та Солом'янського управлінь поліції. Вони також підтвердили, що у них є дві ниточки, що ведуть до Вишгорода, і що зараз вони перевіряють оперативну інформацію за вашим адресою викрадачів, з'ясовують там обстановку.
І ось приблизно близько 12 годин поліція отримала точну інформацію, знайшли місце, де тримали немовляти, і все туди поїхали – це Новосілки під Вишгородом. Викрадачі жили у вагончику на лісопилці. У дівчини був спільник, хлопець 20 років.Для поліцейських не вистачало машин, і ми взяли їх в свої і поїхали на лісопилку. Оскільки на лісопилці більше нікого не було, то ми стали відразу ж понятими прим затримання та обшуку. Все сталося швидко.

Дитина була в порядку. А затримана дівчина стала давати свідчення.
Вона сказала, що працює в магазині метро "Героїв Дніпра", здається, "Все за півціни". З хлопцем своїм там познайомилася, коли він рекламу роздавав. І ось вони жили на лісопилці без всяких зручностей у самих примітивних умовах. Нібито вона народила дитину, сама, в цьому вагончику, і комусь віддала доглянути, якій подрузі, а сама ж поїхала в Київ на роботу, а подруга через пару днів повідомила, що дитина померла. І ось вона свою дитину нібито поховала на смітнику, і вирішила знайти собі нового. І ось вона побачила, що батько з дітьми регулярно проходить недалеко від її магазину, і вона помітила, що він іноді залишає дітей без нагляду. І нібито він навіть кому-сказав по телефону, що дитина йому набрид, і ось тоді вона вирішила цього викрасти дитину.
Мені здалося, що вона бреше, і що дуже безглуздо виглядає історія з цим її нібито померлою дитиною. Думаю, що не хотіла вона собі залишати викраденого немовляти, а планували його комусь продати.
Після того, як все завершилося, наша група, всі, хто виїхав на пошуки дівчинки і всі, хто взяв участь у слідчих діях. Сфотографувалися на пам'ять. Мені дуже шкода, що я не всіх знаю імена і майже нічию не запам'ятав прізвище, але впевнений, ми ще продовжимо знайомство.


На фото ближче до нас: Віктор, Ганна, Тимофій. Другий ряд: Рінат Русланович (мій син), я сам, потім темненький хлопець, вибач, не знаю імені, Олександр (в окулярах, був зі мною понятим), в самому верху - Євген.
Скільки ж у нас небайдужих людей!"
mediaUA просить учасників добровільної пошукової групи написати нам усі свої імена і прізвища, щоб ми доповнили текст для пам'яті і шани.
***
А ось як бачить на даний момент картину пошуків начальник поліції Києва Андрій Крищенко:
"В 17:20 20 жовтня надійшов сигнал на 102 і на пошуки був піднятий по тривозі особовий склад Оболонського управління поліції і розшуковий підрозділ міського Главку. Найважливіше, що нам вдалося практично відразу отримати точний фоторобот викрадачки. Спрацювала наша системна програма "Безпечна столиця", яку мер Києва Віталій Кличко і Київрада реалізовують спільно з нами. Ми визначили найбільш важливі об'єкти, які повинні бути поставлені під відеонагляд, ми створили систему моніторингу і обробки даних, а київська влада закупили і встановили близько 5 тисяч камер. Програма "Безпечна столиця" почала виконуватися буквально з січня 2017-го, і ось ми бачимо результати – і це тільки початок. Хороша камера чітко дозволила зняти момент злочину, і протягом двох годин з моменту викрадення ми вже поширили відео та фоторобот підозрюваної по всім нашим підрозділам, в інтернеті і в ЗМІ. Також були підключені всі технічні засоби пошуку, оперативні можливості. Вночі підключилися оперативники Київської області. Всього в пошуковій операції взяло участь понад 200 поліцейських. Величезну і неоціненну допомогу надали нам засоби масової інформації і соціальні мережі. Всі відразу дізналися про злочин, у результаті такого оповіщення стала швидко надходити різна інформація. Підрозділ ювенальної превенції Оболонського району, яке займається попередженням злочинності серед підлітків, розповсюдило орієнтування соцмережами та форумами, і ось надійшов дзвінок - крадійку впізнали. Виявилося, вона вже була в поліцейській базі даних – до свого повноліття вона перебувала на обліку як дитина з неблагополучної сім'ї, тікала з сім'ї, двічі затримувалася.
Одночасно ми отримали оперативну інформацію, у тому числі підтверджену повідомленнями в соцмережах і дзвінками громадян, що підозрювана проживає десь у Вишгороді. Отримавши інформацію по району пошуку, за допомогою технічних засобів вдалося точно встановити, де знаходяться викрадачі. У підозрюваної був спільник. Оперативники перевірили підходи до тартаку, як там обстановка, і спочатку виявили співмешканця викрадачки. Його затримали, отримали інформацію про точне місцезнаходження дитини і відразу ж пішли на захоплення.


Все обійшлося благополучно, дитина в повному порядку, одразу передано батькам.

Інформація викрадачки про те, що нібито місяць тому в неї померла дитина, зараз перевіряється. Також перевіряється причетність її співмешканця до викрадення, і з якою метою це викрадення було організоване.
Я хочу подякувати насамперед наше громадянське суспільство за таку величезну увагу до злочину – в такій обстановці сприяння та участі громадян робота поліції йшла дуже ефективно. Також дякую волонтерів, які взяли особисту активну участь у пошуках, тих, хто відгукнувся і дав корисну для пошуку інформацію.
Я вдячний за професіоналізм і самовіддачу всіх поліцейських, учасників операції. Я запросив на прес-конференцію групу наших оперативників – це їх заслуга, це їх результат. На жаль, не зможу запросити всіх – адже працював великий колектив.


Вважаю за необхідне відзначити внесок поліцейських і волонтерів, хто вніс найбільший вклад в успіх пошуків. Одне врятоване життя – це цілий врятований світ, і кожен учасник пошукової операції має по праву пишатися своєю участю. Ми зараз придумаємо, як це зробити".

Юрій журналіст, mediaUA