Офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова заявила, що Москва закликає міжнародне співтовариство засудити дії Києва по введенню нового закону про освіту.

Закон "Про освіту": МЗС РФ закликав міжнародне співтовариство не допустити "поразки в правах" російськомовного населення УкраиныОб це повідомляє mediaUA з посиланням на сайт МЗС Росії.

"Ми з тривогою сприйняли яка промайнула в ряді українських ЗМІ інформацію про те, що в законі України "Про освіту", який вже "прославився" на весь світ своїм дискримінаційним характером, з'являться нові положення - нібито, будуть введені особливі преференції для угорської мови та інших мов Євросоюзу. Ми, безумовно, раді за наших угорських партнерів, що їх співвітчизники одержать певні пільги. Але відразу ж виникає питання: а що з правами мільйонів російськомовних людей і інших національних громад? Невже один з державотворчих народів України - українська, втратить можливість отримувати знання на зручному і звичному рідною мовою, на якому він, та й багато українців, говорить і використовує в повсякденному житті сотні років? Цей факт викликає у нас серйозну заклопотаність. Інакше як дискримінацією і мовним расизмом такі кроки не назвеш. Словом, київська влада лише погіршила ситуацію", - заявила Захарова.

"Наполегливо закликаємо міжнародне співтовариство не допустити поразки в правах російськомовного населення України, засудити дії київської влади, що порушують Конституцію України, свої міжнародні правозахисні зобов'язання (по Міжнародному пакту про громадянські та політичні права, Конвенції ООН про права дитини, Рамкової конвенції про захист національних меншин, Європейської хартії про регіональні мови і мови меншин, Конвенції ООН про боротьбу з дискримінацією в галузі освіти) і зажадати від них забезпечити дотримання прав усіх без винятку національностей, які проживають на території України", - заявила представник країни-агресора.
Нагадаємо, 5 вересня Верховна Рада прийняла закон про освіту, який починає реформу освіти в Україні. 25 вересня Президент Петро Порошенко підписав закон "Про освіту", прийнятий Верховною Радою.
Закон, серед іншого, визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова. Нова редакція закону "Про освіту" передбачає, що діти, які підуть до школи з 1 вересня 2018 року, будуть мати можливість навчатися рідною мовою тільки в початковій школі - перші чотири роки. З п'ятого класу всі предмети повинні викладатися українською мовою. Особам, які належать до національних меншин, гарантується право на навчання рідною мовою поряд з українською мовою в окремих класах (групах) комунальних закладах дошкільної і початкової освіти. При цьому представники нацменшин, які розпочали навчання в школі до 2018 року, продовжують його отримають за старими нормами, з поступовим збільшенням кількості предметів українською мовою.
Застереження проти нього висловили Угорщина, Румунія, Болгарія, РОСІЯ та Молдова.
Згодом у МЗС Румунії висловили стурбованість прийнятим ВРУ закону про освіту, а Угорщина заявила, що припиняє підтримку України на міжнародній арені. Глава Міністерства людських ресурсів Угорщини Золтан Балог звернувся з офіційним листом до міністра освіти і науки України Лілії Гриневич і попросив про особисту зустріч, щоб обговорити новий закон про освіту. Пізніше парламент Угорщини одноголосно прийняв резолюцію із засудженням українського закону про освіту, вказавши на порушення прав угорців у Закарпатті. Міністерство закордонних справ Угорщини заявив 26 вересня про намір країни блокувати зближення України та ЄС через закону про освіту. Совфед і Держдума Росії також виступили проти українського закону про освіту.
28 вересня Міністерство закордонних справ України направило закон "Про освіту" на експертизу до Європейської комісії за демократію через право (Венеціанська комісія).
28 вересня набув чинності закон "Про освіту".
4 жовтня Президент Порошенко, коментуючи закон про освіту, заявив: "Реформа освіти важлива для захисту національної ідентичності та мови".
Глава МЗС Угорщини відмовився зустрічатися з Климкиным під час свого візиту на Закарпаття, а 9 жовтня він заявив: "Угорщина вимагатиме переглянути Угоду про асоціацію Україна-ЄС в найближчий понеділок".