Лідерам Меджлісу Ільмі Умерову і Ахтему Чийгозу - по дорозі до Туреччини не давали спілкуватися представники спецслужб РФ.

Росія, швидше за все, заборонить Чийгозу і Умерову в'їзд в окупований Крим, - заступник голови МининформполитикиОб це в інтерв'ю "Громадскому радіо" розповіла перший заступник міністра інформполітики України Еміне Джапарова, передає mediaUA.
"Там (в літаку до Анкари - ред.) були представники спецслужб. Навіть коли вони (Чийгоз і Умеров - ред.) рухалися в туалет, не дозволяли дивитися один на одного. Спілкування на борту літака між Ільмі Умеровим і Ахтемом Чийгозом було заборонено", - зазначила вона.

За словами Джапаровой, політв'язнів не питали, чи полетять вони чи ні, а також не попереджали про передачу Туреччині.
Крім того, перший заступник міністра повідомила про стан здоров'я обох звільнених лідерів Меджлісу.
"У мене була розмова з Ахтемом Чийгозом. Перше питання, з яким я до нього звернулася: "Як себе почуваєте?". Він сказав, що важко відповісти. Він втратив час - ніч, день. Я так розумію, що він важко адаптується у вільних умовах. З його здоров'ям, на щастя, краще, ніж зі здоров'ям Ільмі Умерова, тому що у нього хвороба Паркінсона і цукровий діабет. Фактично той вирок, який оголосив окупаційний суд, прирівнювався б до смертельного вироку (це два роки колонії-поселення), тому що йому постійно потрібно приймати ліки, дотримуватися відповідного режиму харчування і відпочинку. Ільмі Умерова я знаю з дитинства, тому що мій тато і він - друзі. Для мене це дуже активна людина, повний сил. Коли я його побачила після повернення з Туреччини, його зовнішній вигляд схвилював мене", - сказала Джапарова.

Вона додала, що президент запропонував пройти обстеження тут.
"Наскільки я знаю, вже в понеділок планується візит в лікарню в разі, якщо вони погодилися на цю пропозицію. Зараз обговорюється, як вони будуть рухатися далі. Мені здається, що вони це пройдуть медичне обстеження, а далі планують вирушити в Крим", - зазначила представниця Мининформа.
На питання, наскільки небезпечним може бути повернення в Крим, Джапарова відповіла: "Ахтем Чийгоз і Ільмі Умеров фактично оголосили про своє рішення. Це дуже відважний крок. Ми очікуємо, що буде заборона, інакше все було б нелогічно. Ми розуміємо, що сьогодні тактика Російської Федерації в Криму абсолютно проста: вони видавлюють активних людей, щоб не було духу опору і опору, яке сьогодні є. Їм незручно, коли активні лідери кримськотатарського народу знаходяться на півострові, тому що це згуртовує і мотивує до наступних кроків опору".
mediaUA раніше, 25 жовтня представників Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза і Ільмі Умерова, незаконно засуджених окупантами в окупованому Криму, видали Туреччини.
Нагадаємо також, підконтрольний Кремлю Сімферопольський районний суд 27 вересня засудив Умерова до двох років колонії-поселення. Також йому заборонено два роки займатися публічною діяльністю і виступати в ЗМІ. При цьому прокурор просив для Умерова умовне позбавлення волі на 3 роки і 6 місяців з іспитовим строком на три роки і забороною на три роки займатися публічною і викладацькою діяльністю. Умерова нібито звинувачували в публічних закликах до сепаратизму. Він називав порушену проти нього кримінальну справу політично мотивованою.