НАК "Нафтогаз України", АТ "Укртрансгаз" та ПАТ "Магістральні газопроводи України" підписали угоду про створення спільної робочої групи з п'ятьма провідними європейськими операторами, зацікавленими у підтримці процесу анбандлинга і надалі участь в управлінні українською газотранспортною системою.

"Нафтогаз" підписав угоду з європейськими операторами ГТС про підтримку анбандлинга

Про це з посиланням на Інтерфакс-Україна повідомляє БизнесЦензор.

За даними "Нафтогазу", в робочу групу входять GRTgaz S. A. (Франція), N. V. Nederlandse Gasunie (Нідерланди), Snam S. p.A. (Італія), Eustream a.s. (Словаччина) і Fluxys S. A. (Бельгія).

"Мета співпраці – допомогти українській стороні створити незалежного оператора ГТС у відповідності з європейським законодавством, після чого європейські партнери зможуть приєднатися до управління оператором ГТС", - повідомляє "Нафтогаз".

Читайте також: "Нафтогаз" підписав договір з норвезької Wikborg для тяжби з "Газпромом" на 14 мільйонів євро

На цьому етапі профільні експерти європейських операторів будуть допомагати із створенням незалежної української оператора ГТС і подачею заявки на сертифікацію українському регулятору НКРЭКУ і Секретаріату Енергетичного співтовариства, а також будуть приймати участь у розробці плану модернізації ГТС для забезпечення технічної надійності та ефективності.

Європейські оператори також будуть надавати консультаційну підтримку в ході спільних засідань правління і комітету з анбандлингу наглядової ради "Нафтогазу". Подальше співробітництво між операторами ГТС і МДУ буде обговорюватися окремо.

Як повідомлялося, виділення незалежного оператора ГТС заплановано з 1 січня 2020 року. "Нафтогаз" планує провести анбандлинг по моделі ISO (Independent System Operator), яка забезпечує захист інтересів України в рамках арбітражу проти "Газпрому" на $12 млрд. ISO на відміну від моделі OU (Ownership unbundling) не вимагає приватизації ГТС України.

Для активізації процесу анбандлинга і передачі газотранспортної системи в управління незалежному операторові Верховна Рада повинна прийняти у другому читанні законопроект "Про концесії".

У НАК вважають, що тільки співпраця з міжнародними компаніями в частині управління ГТС України дозволить зберегти за країною статус транзитера газу.

Пропускна здатність ГТС України на вході становить 288 млрд куб. м, на виході – 178,5 млрд куб. м, зокрема в країни Європи - 142,5 млрд куб. м, Молдову - 3,5 млрд куб. м.


Дивитися коментарі →