Сьогодні, 3 травня 2018 року, в Оболонському районному суді Києва відбулося 48-е засідання по суті у справі про держзраду і пособництві ведення війни екс-президента Віктора Януковича. На ньому допитали кримчанина Андрія Нікіфорова і екс-начальника охорони "Межигір'я" Анатолія Кобилинський.

Суд над Януковичем: допит свідків Нікіфорова і Кобилинський. СТЕНОГРАМА ЗАСІДАННЯ

mediaUA вів текстову онлайн-трансляцію цього процесу.

12:20 Адвокати подають оригінал заяви екс-командувача Внутрішніми військами Станіслава Шуляка. У ньому він говорить, що знаходиться в РФ у зв'язку з загрозою його безпеки та безпеки членів його сім'ї в Україні. Він також заявляє, що готовий свідчити у справі про держзраду Януковича з окупованого РФ Криму згідно з процедурою, за якою вже були допитані деякі свідки звідти. 15 травня він готовий прибути на півострів і виступити в Оболонському суді по відеозв'язку в 20 числах травня.

Суддя Дев'ятко нагадує, що у захисту заплановано відрядження за кордон на ці числа.

Сердюк каже, що питання буде вирішено: відрядження або перенесуть, поїде туди хтось інший.

Дев'ятко пропонує розглянути можливість допиту Шуляка 17 травня, і Сердюк каже, що, в принципі, це можливо.

Таким чином, суд постановляє допитати по відеозв'язку 17 травня свідка Шуляка. На завтра призначено допит свідка Іванцова - одного з колишніх охоронців побіжного президента.

Оголошується перерва до 10 ранку 4 травня.

12:15 Прокурор Крим: Де перебував Янукович?

Свідок: Судячи з інформації у ЗМІ, він перебував у Харкові. Відбув 22 числа в 5 годин ранку.

Адвокат Сердюк задає уточнюючі питання: чи Залишилися зараз в "Межигір'ї" особи, які захоплювали резиденцію в 2014 році.

Свідок: Так, але ті, які були мирно налаштовані. Я з ними спілкуюся по сей день.

Допит закінчено.

12:08 Свідок: Після захоплення "Межигір'я" 22 числа єдиним цілим об'єктом там була "хонка". Однак 23 числа я дізнався про проникнення туди нинішнього Нардепа Тетяни Чорновол. Вона прийшла з групою озброєних осіб і пішла звідти з рюкзаком. 25 числа будівля вже проникли грунтовно.

Адвокат Сердюк: Ви можете затвердити захоплення "Межигір'я" людьми коменданта Майдану Парубія.

Свідок: 25 лютого, коли в "хонку" зайшли люди, я мав розмову з відомим активістом Жаном, який представлявся людиною Парубія. Він сказав мені, що до цього на території були мародери, а зараз вони наведуть порядок. Через два дні, вони "навели порядок" - машини знову вивозили майно.

Сердюк: Від кого захищали резиденцію озброєні люди.

Свідок: Вони думали, що приїде озброєний спецназ звільняти територію і готувалися дати відсіч.

12:02 Адвокат Фозекош: Чому ви не повернули на охорону місця.

Свідок: 16 чоловік нічого не вирішували у випадку з розлюченим натовпом - були лише червоною ганчіркою для неї.

Адвокат: Що говорили люди на адресу Януковича?

Свідок: Це була нецензурна лайка. Найбільш агресивні хотіли вбити. Інші говорили, що він повинен піти.

Адвокат: Яке вогнепальну зброю мали при собі активісти?

Свідок: В основному обрізи.

11:40 Засідання триває. Запрошують свідка Анатолія Кобилинського родом з Житомирської області - екс-начальника охорони "Межигір'я".

Свідок: З 1995 року я був співробітником держохорони, яка здійснювала охорону "Межигір'я". В. Ф. Янукович проживав на цій території ще в бутність голови Донецької ОДА, коли приїжджав у Київ. Коли він став прем'єром, переїхав в будинок №1 в "Межигір'я" на постійній основі. У 2008 році я вийшов на пенсію, після чого отримав пропозицію від директора "Танталіту" Литовченко очолити компанію, яка забезпечувала охорону резиденції, на що я погодився. У 2011 році створив власну охоронну компанію. Уклав угоди з "Танталітом" про охорону даної території. До 22 лютого 2014-го охороняли цю територію. Особисто я перебував там до 3 березня.

Адвокат Фозекош: Які заходи приймалися у зв'язку з протестами на Майдані.

Кобилінський: Були посилені патрулі і в'їзні групи... Після того, як стало відомо про підписання угоди про врегулювання конфлікту, я залишив резиденцію. Потім дізнався з новин про словах Парасюка про неприйняття какх-яких домовленостей. Потім мені зателефонував співробітник фірми і сказав, що охоронці знімаються з постів. Я прибув на об'єкт, де в результаті залишився я, начальник охорони і два співробітника. 22 лютого з боку в'їзної групи по вул. Івана Франка підтяглася Вишгородська самооборона повідомила, що на "Межигір'я" висунулися люди з Майдану. Я сказав їм, що на об'єкті вже нікого немає. В результаті ми домовилися виставити пости з числа активістів з боку в'їзної групи по вул. Франка і висунулися з метою організувати пост з боку в'їзної групи по вул. Межигірська. Прибувши туди, ми побачили натовп, частина якої була налаштована агресивно. Довелося перегородити дорогу двома автомобілями. Коли ми повернулися до в'їзду по вул. Івана Франка, там вже була величезна юрба людей. Частина з них, погрожуючи зброєю, проникли на територію "Межигір'я". Почали займати об'єкти. Я особисто був свідком того, як озброєні люди в гаражі Януковича не могли поділити між собою машини... зрештою, з числа активістів була сформована охорона і встановлені блокпости.

11:15 Адвокат Біленко просить допитати як свідка мати Нікіфорова, яка є поруч з сином.

Прокурори протестують і суддя Дев'ятко відмовляє в її допиті.

Оголошується перерва на 10 хвилин для підготовки до допиту наступного свідка.

11:06 Далі адвокати по-черзі розповідають, що прокурори повинні з'ясовувати, чому свідка били радикали з Майдану, а не з'ясовувати його ставлення до РФ або Україні.

Прокурори Адвокат Федоренко тільки що підтвердив, що свідок не є учасником подій, що мають відношення до даного справі, а тому звинувачення знімає всі свої питання.

Адвокат Сердюк: Раз у прокурорів більше немає питань, я поставлю ще один. Хто повинен нести відповідальність за втрату Криму Україною?

Свідок: Україна.

Суддя Дев'ятко: Про втрати Криму ви зараз говорили? Я не зрозумів!

Сердюк: В даному випадку ми говоримо про втрату Криму внаслідок злочинних, недбалих або навіть умисних дій людей, які прийшли до влади. Ми навели факти, які говорять про це. Той же Чубаров. Якщо прокурори будуть постійно запитувати, чий Крим, ситуація не зміниться.

Дев'ятко: Ваша позиція зрозуміла.

10:58 Прокурор Кравченко: У якій країні ви зараз живете?

Сердюк протестує.

Суддя Дев'ятко каже, що Сердюк спеціально тягне час своїми вставками, щоб свідок мав можливість проконсультуватися з адвокатом Біленко щодо відповіді на питання і просить прокурора повторити питання.

Кравченко: "Крим належить якій країні?"

Адвокат Біленко каже, що свідок може з відповіддю на це питання.

Кравченко: "чи Підтримали ви окупацію РФ Криму, який належить Україні?"

Адвокати кажуть, що питання виходить за часові рамки процесу, і що свідок у момент захоплення АРК перебував у лікарні з тяжкими травмами. Вони також просять прокурора обґрунтувати питання.

Суд не проти обґрунтування.

Кравченко каже, що дане питання необхідний для отримання інформації по суті процесу, а також щоб з'ясувати позицію свідка щодо приналежності Криму.

10:50 приступає До допиту обвинувачення.

Прокурор Крим запитує свідка, навіщо він поїхав 18 лютого на Майдан, знаючи, як він заявив, що там йому загрожує небезпека.

Нікіфоров: Ми підтримували нашого президента, якого незаконно скинули.

Прокурор: Ви згадали, що вам сказали, що водія автобуса вбили. Хто вам це сказав?

Свідок: Ну, тут вже люди сказали.

Прокурор каже, що свідок згадав держпереворот біля міськради і просить уточнити, який саме держпереворот він мав на увазі.

Свідок спочатку не може відповісти на питання, потім невпевнено говорить про Майдані, збивається в поясненнях.

10:44 Суддя Дев'ятко виносить адвокату Біленко попередження за пряме запитання свідкові і порушення порядку допиту.

Свідок продовжує розповідати про подробиці свого побиття, характер пошкоджень і відновлення після отриманих травм.

"У зв'язку з цим мені дали групу інвалідності, третю, правда", - каже Нікіфоров.

Було забезпечено належне розслідування скоєних проти вас злочинів, запитує Сердюк.

Не було, відповідає свідок.

Чи розповіли ви кримчанам про те, що сталося, коли повернулися, запитує Сердюк.

Звичайно, каже Нікіфоров.

Сердюк: Хто на вас нападав на вашу думку?

Свідок: Радикали, бандерівці там всякі.

10:32 Засідання триває. Приступають до допиту антимайдановца Андрія Нікіфорова з окупованого Криму.

Захист просить його розповісти, як він отримав тілесні ушкодження 20 лютого 2014 року.

Нікіфоров: Були в Маріїнському парку, дізналися, що до нас висунулися радикали з Майдану, сіли в автобуси і відправилися в Крим. Нас постійно переслідували. Після того як прострелили колесо, автобус зупинився. Коли виходив, отримав палицею по голові, втратив свідомість і прийшов до тями вже в автобусі. Потім приїхала швидка. Я приходив до тями, то втрачав його. У підсумку дістався до Криму, приймав ліки, які волонтери передавали.

Адвокат просить свідок описати пошкодження, завдані йому.

Свідок каже, що у нього був проломлений череп, переламана нога і т. д. внаслідок наїзду на нього автомобіля і ударів палицями по голові.

Прокурор Кравченко протестує і каже, що адвокат Біленко допоміг свідку, згадавши в питанні якийсь наїзд автомобіля, про який сам Нікіфоров не згадував.

Раптово обривається відеозв'язок.

10:15 Суд приймає рішення відновити допит свідків сторони захисту, які були заявлені сьогодні адвокатами Януковича. Першим буде допитаний свідок Нікіфоров, який прибуває в окупованому РФ Криму.

Суддя Дев'ятко оголошує 10-хвилинну перерву для налаштування апаратури, необхідної для допиту.

10:12 Адвокат Сердюк клопоче про продовження допиту свідків захисту і наполягає на неможливості переходу до стадії дебатів поки всі свідки не будуть допитані.

Сторона звинувачення заявляє, що причини неможливості допиту свідків раніше, про які заявляє захист, не є достатніми, і лише з вини адвокатів всі заявлені ними свідки не були допитані у встановлені терміни.

10:10 Всі сторони і судді на місці. Засідання почалося.

Нагадаємо, на минулому засіданні 19 квітня був допитаний екс-глава Генштабу України Юрій Ільїн, який проживає в окупованому РФ Криму. По закінченні допиту суддя Дев'ятко оголосив про закінчення судового слідства і перехід до стадії судових дебатів, що викликало незгоду з боку захисту. Адвокат Віталій Сердюк заявив, що ще не допитані всі свідки з боку захисту і що суд виконує політичне замовлення. Пізніше адвокати Януковича викликали поліцію, заявивши, що в суді стався злочин проти екс-президента.

На позаминулому засіданні суду свідчення давав екс-регіонал Михайло Добкін.

На 44 засіданні відбувся допит експертів-лінгвістів з Київського інституту судових експертиз, а також були заслухані клопотання сторони захисту

На 41 і 43 засіданнях суд допитав учасників Антимайдана, жителів окупованого РФ Криму Оксану Медиеву і Валерія Луговського.

На 39-му засіданні, суд почав допит свідків сторони захисту. Показання дали екс-глава МЗС Леонід Кожара і співробітник "Украероруху" Андрій Чертков.

На 37-му засіданні суд закінчив допит свідків сторони обвинувачення. Останніми давали свідчення екс-посол України в РФ, постійний представник України при ООН Володимир Єльченко, а також Президент України Петро Порошенко.

Стенограми допиту попередніх свідків сторони звинувачення, включаючи Секретаря РНБО Олександра Турчинова, екс-Прем'єра Арсенія Яценюка, голови МВС Арсена Авакова і спікера ВР Андрія Парубія, читайте тут.

Раніше Янукович оголосив, що не буде брати участь у судовому процесі по справі про державну зраду нібито з-за того, що підсумок даного процесу заздалегідь визначений, а також відкликав своїх адвокатів. Обвинуваченому державою був наданий безкоштовний адвокат Віталій Мешечек.

Безкоштовний адвокат побіжного Януковича підтримував ту ж лінію, що й платна захист. Проте пізніше він заявив, що справа є надто складним, і 17 серпня Оболонський райсуд Києва задовольнив його самовідвід. 21 серпня Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Києві визначив новим адвокатом Віктора Януковича у справі про державну зраду Максима Герасько, якого незабаром суд усунув з-за його "крайньої непрофесійності".

На 17-му засіданні, 26 жовтня, Януковичу було надано третій за рахунком безкоштовний адвокат Ігор Ляшенко, який вийшов зі справи після того, як на прохання обвинуваченого в процес повернулися його платні адвокати Віталій Сердюк, Ігор Федоренко та Андріана Фозекош.

Нагадаємо, Януковичу інкримінують три статті Кримінального кодексу України: ст. 111 (державна зрада), ст. 27, ч. 2 ст. 437 (пособництво у веденні агресивної війни); ст. 27, ч. 3 ст. 110 (пособництво в посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, що спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки).


Дивитися коментарі →