Співголови депутатської групи Верховної Ради України по зв'язках з Польщею виступили із заявою щодо змін у польському законі про інститут національної пам'яті.

Фактично польський парламент називає український народ "нацією злочинців та колабораціоністів з Третім Рейхом", - заява депутатської групи ВР зв'язків з Польщею

Про це повідомляє mediaUA з посиланням на Еспресо.

Читайте: Ідея визнати якісь нації злочинними веде в нікуди, - Клімкін про польському законі про інститут нацпам'яті

Нижче наводимо повний текст заяви:

=============================================================================================================

Заява співголів депутатської групи у Верховній Раді України з міжпарламентських зв'язків з Республікою Польща Оксани Юринець та Миколи Княжицького щодо прийняття Сеймом і Сенатом Республіки Польща змін у закон про інститут національної пам'яті

Схвалення Сеймом і Сенатом Республіки Польща змін у Закон про інститут національної пам'яті вважаємо радикальним антиукраїнським кроком, який може зруйнувати фундамент добросусідських відносин між нашими націями і державами. Це приниження гідності української нації, наруга над історичною правдою і заперечення більш ніж сорокарічної роботи над примиренням між нашими народами.

Для нас неприйнятне застосування в законі терміну "українські націоналісти" для позначення тих, хто скоїв злочини проти поляків. Визначення національності відсутня при вказівці злочинів нацистів і комуністів. Це фактично означає, що польський парламент називає український народ "нацією злочинців та колабораціоністів з Третім Рейхом".

Тим самим польські парламентарії, які ініціювали це законодавче рішення, потоптали честь і гідність українського народу, який в першій половині ХХ століття пережила безпрецедентні трагедії і утиски з боку комуністичної Росії і Третього Рейху. Польські парламентарі, свідомо чи несвідомо, але дуже точно скопіювали основи колонізаційної політики комуністичної Москви проти українського народу: спроби поставити знак рівності між українським народом, "буржуазним націоналізмом" і колабораціонізмом. Політики, яку відновила сучасна Росія, і яка стала основою для пропаганди військової агресії Кремля проти України. Мета цієї пропаганди незмінна: знищити українську державу і українську націю.

Читайте на " mediaUA": Польські політики забули чим закінчилася ворожнеча України та Польщі: тим часом у РФ серйозно готуються до великої війни, - Ар'єв

Під час війни України з Росією це рішення розцінюємо як удар в спину. Він тим більш болюче, що його завдав сусід, з яким нас пов'язує стратегічне партнерство і взаємна симпатія між мільйонами українців і поляків.

У законі про польському Інституті національної пам'яті поставлені на перший погляд нічим не обґрунтовані історичні рамки: невідомо чому відлік "злочинів українських націоналістів" повинен вестися з 1925 року і закінчуватися 1950 роком. Поясненням є спроба за допомогою тюремного покарання приховати злочини Польської держави, її війська і воєнізованих формувань проти української нації.

Законом передбачено покарання у вигляді тюремного ув'язнення строком на 3 роки за приписування польської нації чи Польській державі злочинів проти миру і людяності та воєнних злочинів. Тобто, буде покараний кожен, хто наважився назвати злочинами проти України та української нації цілий ряд подій, серед яких операція з депортації "Вісла" і політика етноциду, яку впроваджували польські комуністи проти української меншини в Польщі.

В європейській практиці відносин між сусідніми демократичними народами немає сьогодні прикладу більш кричущого порушення принципів міжнародного права, прав людини і свободи слова; приклад більш кричущої наруги над правдою про минуле, пам'ять про невинні жертви і перетворення сучасних поколінь у заручників поточної політичної кон'юктури.

Ми вважаємо, що з шляху конфронтації, яку розпочав польський парламент, ще є час згорнути. В українсько-польських дискусіях на історичну тему не було заборон, ми відкрито говорили про наболіле. Президентами, парламентаріями, церквами і представниками громадянського суспільства наших держав зроблено багато кроків, які наближали нас до історичного примирення. Заклик до взаємного прощення нашим народам залишив у своєму заповіті і Папа Іоанн Павло II.

Читайте на " mediaUA": Порошенко про рішення польського сейму: "Оцінки, що містяться в цьому рішенні, абсолютно необ'єктивні і категорично неприйнятні"

Ми вдячні тим польським парламентаріям і політичним силам, які чинили опір ухваленню цього антиукраїнського закону.

Звертаємося до Президента Польщі Анджею Дуді з закликом накласти вето на закон про інститут національної пам'яті та продовжити заходи з подолання трагічних наслідків спільного минулого українців та поляків. Ми впевнені, що такий крок буде належно сприйнятий та підтриманий в Польщі, Україні і у всьому демократичному світі.

Закликаємо церкви і релігійні організації Польщі та України зробити все можливе, щоб між нашими народами на довгий час не були посіяні зерна розбрату і ненависті.

Народні депутати України Оксана Юринець Микола Княжицький

=============================================================================================================

Як повідомлялося, Сенат Польщі в ніч на 1 лютого прийняв без поправок закон про інститут національної пам'яті, який, зокрема, передбачає покарання за "злочини українських націоналістів".

польський Сейм підтримав поправку в закон про інститут національної пам'яті Критично про закон висловлювалися в МЗС України

В Ізраїлі документ викликав бурю обурення

Президент Польщі Анджей Дуда пообіцяв ретельно проаналізувати даний закон.