Кримський татарин Юнус Машарипов був затриманий 27 вересня 2017 року, за місяць до так званих диверсій на ЛЕП та газопроводі під Алуштою, однак він упевнений, що ФСБ готується пред'явити йому пов'язані з цією справою звинувачення.

Змушували лежати на холодній підлозі, прикладали дроти до статевих органів, - ФСБ вибивала зізнання в підриві ЛЕП у кримського татарина Машарипова. ФОТО

Як повідомляє mediaUA, про це пише журналіст Антон Наумлюк у статті для видання Медиазона.

Кримський татарин з Ялти Юнус Машарипов впевнений, що ФСБ готується пред'явити йому пов'язані з цією справою звинувачення. Він вважає, що йому можуть інкримінувати і інші епізоди — наприклад, підпал лісу під Ялтою влітку 2017 року. Зараз Машарипов звинувачується окупантами у виготовленні вибухового пристрою, який, судячи з "матеріалів слідства", було виявлено під час обшуку в 50 метрах від храму архистратига Михаїла, розташованого на Севастопольському шосе в районі селища Ореанда під Ялтою.

Машарипов стверджує, що після затримання співробітники ФСБ застосовували до нього насильство — заяву з описом тортур він направив на ім'я так званого голови "УФСБ в Криму" Віктора Палагіна, а також "народу, владі, депутатам України, ЗМІ, правозахисних організацій". В цьому листі він називає себе правозахисником і наполягає, що з 2014 року він повідомляв правозахисним організаціям про порушення прав дітей, інвалідів, пенсіонерів" в Криму, збирав відомості про потерпілих від силовиків, а тепер і сам особисто відчув увесь жах єзуїтських методів тортур співробітників ФСБ з проявами садизму".

Читайте також: Кримський татарин Параламов розповів, як співробітники ФСБ під тортурами змусили його зізнатися" у злочинах

Українські правозахисники з "Крим.SOS" і представник розташованої в Одесі моніторингової місії ООН підтвердили "Медиазоне", що до 2014 року декілька разів отримували від Машарипова відомості про те, що відбувається в Ялті. За словами самого Юнуса, його затримали в 5:30 ранку 27 вересня 2017 року біля автобусної зупинки "Масандра" — не представившись, невідомі чоловіки почали бити кулаками по голові, повалили на землю, наділи на голову ковпак, на руки наручники і, піднявши за руки і ноги, занесли в мікроавтобус". Його доставили в будівлю так званого управління ФСБ на вулиці Кірова в окупованій Ялті. Адвоката не було, телефоном користуватися не дозволяли.


Юнус Машарипов

"Співробітники ФСБ розпитували мене про часті поїздки в Україну. Я їм говорив, що займаюся правозахисною діяльністю... — пише він. — Бажаючи, щоб я відповідав на їх питання так, як вони хочуть почути у власних інтересах, стали катувати мене. Вони змушували в наручниках сидіти на корточках в незручній позі з витягнутими руками з розчепіреними пальцями. Після того, як я не витримував, падаючи на бік, співробітники ФСБ почали копати мене по нирках. Надівши на дерев'яну палицю презерватив, проводили по губах, намагаючись крізь зуби всунути в ротову порожнину. Вони змушували мене ставати на коліна, заводили руки за спину і давили ногами на наручники. Змушували лежати в голому вигляді на холодній підлозі, палили долоні моїх рук полум'ям від запальничок".

Читайте також: Зуби вибили плоскогубцями, хотіли вирвати, - звільнений з полону боєць "Азова" Чуднецов про пережите в катівнях терористів

Машарипов розповідає, що підлогу співробітники ФСБ "постелили целофан світло-зеленого кольору, вимагали лягати на підлогу в голому вигляді, замотали кулак лівої руки скотчем до ліктя, наступивши на лопатки і тримаючи руками ноги, стали катувати електрострумом".
"Я бачив два голих наконечника проводів, комутатор чорного кольору, чув і бачив, як його заводили. Оголені дроти прикладали до стопах ніг, сідниць, до яєчниках статевого члена. Із-за фізичних болів, які я вже не в силах більше терпіти, я став себе проти власної волі обумовлювати, тобто говорити те, що хотіли чути, і робити письмові висновки співробітники ФСБ", — йдеться в заяві.

Не витримавши тортур, пише Машарипов, він дав свідчення про те, що був "агентом СБУ і виконував їх завдання". "Потім вони привели мене в приміщення жовтого кольору і змусили на кінокамеру сказати, що я є агентом СБУ і готував підрив ЛЕП. Попередньо співробітники ФСБ інструктували мене, що і як треба говорити. Було кілька дублів", — згадує затриманий.

29 сентрября його привезли в так званий Ялтинський міський суд "обирати запобіжний захід", він послався на статтю 51 Конституції Росії, відмовився давати свідчення і заявив про тортури. Однак "суддя" ці заяви проігнорував, розповідає Машарипов. Він пише, що тепер "співробітники ФСБ погрожують розправою, помістили в психлікарню на все життя із-за того, що за статтею 51 відмовився від даних мною показань внаслідок тортур", - йдеться в статті.


Також у зв'язку з цією справою, російські силовики провели обшук в будинку шкільного психолога Асене Мисиратовой в Сімферополі.

Олександр Ковальчук, ще один житель Ялти, розповів, що 1 листопада російські силовики обходили сусідів і показували їм фотографію його пса - кокер-спанієля Тедді. Їх цікавило, кому належить собака, яку, як вони говорили сусідам Ковальчука, бачили на місці однієї з "диверсій".

Олександр Ковальчук і Тедді

Самого Ковальчука при цьому так і не опитали — але змусили його покинути Крим. Він не приховує своїх проукраїнських поглядів і розповідає, що в 2014 році йому так і не видали російський паспорт, відмовлятися від якого він все-таки не став. Ковальчук каже, що не залишав півострів з 2011 року, але, за його словами, ФСБ підробила довідку про те, що він перетнув кордон і приїхав у Крим вже після окупації його Росією. 17 листопада окупанти примусово доставили Ковальчука в "Ялтинський міський суд", де, як він стверджує, поставили перед вибором: або його помістять у спецприймальнику в Краснодарі, звідки через кілька місяців депортують в Україну, або оштрафують, і він поїде сам. Ковальчук вибрав другий варіант, "суд" окупантів оштрафував його за "порушення іноземним громадянином правил в'їзду в РФ" і 27 листопада ялтинець разом зі спанієлем Тедді і котом Тимофієм емігрував. Тепер він живе в Києві.