Оборонні підприємства перераховують десятки мільйонів гривень фірмам, що мають очевидні ознаки фіктивності.

"Бронедрузья": "Укроборонпром" заплатив 100 мільйонів фіктивним фірмам, - "Наші гроші". РАССЛЕДОВАНИЕКак передає mediaUA, про це йдеться у сюжеті програми "Наші гроші з Денисом Бігусом".
Нагадавши недавню заяву Порошенка, що він відрубає руки тим, хто краде у війську, журналісти-розслідувачі відзначають, що в Держконцерні "Укроборонпром", який, за їх словами, очолюють близькі до Порошенко менеджери, десятки мільйонів бюджетних коштів перераховують на фіктивні фірми. При цьому учасники схеми пов'язані з президентським менеджментом, а розслідування по цих справах ховають в прокуратурі.

Журналісти встановили, що в 2014-2015 роках Міністерство оборони замовило Київському бронетанковому заводі (далі - КБТЗ) ремонт і техобслуговування спецмашин. КБТЗ нібито придбав запасні частини для ремонту на 5,3 млн грн у фірми-посередника, яка нібито закуповувала їх у двох інших посередників "Інтер Сталь ЛТД" і "Оптимумспецдеталь". Ці дві компанії - основні для історії, йдеться в сюжеті. Однак і вони не є виробниками. "Оптимумспецдеталь" замовляла запчастини у фірми "Промомаркетгруп", яка в підсумку, як відзначають журналісти, виявилася фіктивною.


У грудні 2015 Військова прокуратура Київського гарнізону почала розслідувати історію цієї закупівлі. Керівництво КБТЗ підозрювали в розкраданні державних коштів. Слідчі допитали формальну власницю "Промомаркетгруп" Олену Сірик, безробітну з маленького села на Київщині. Жінка розповіла, що фірму зареєструвала за гроші і ніяких договорів на поставку запчастин не підписувала.

Зокрема Сірик, як наголошується, і отримала єдиний вирок в цій історії - штраф за фіктивне підприємництво. Незважаючи на те, що прокурори отримали дозволи на обшуки фірм з ланцюжка і самого КБТЗ та вилучили печатки - далі вони не просунулися. І привласнення бюджетних коштів на КБТЗ, з яких все починалося, не досліджували.


У 2017 історію цієї закупівлі розслідує Головна військова прокуратура. Прокурори взяли дозвіл на обшук самого "Укроборонпрому". Слідчі також розширили перелік фіктивних фірм-постачальників: крім "Промомаркетгруп" Сірик, "Оптимумспецдеталь" оформляла закупівлю у "Наполі груп" і "Мідленд інвест". Прокуратура просунулася на одну ланку ближче до КБТЗ - знайшли і допитали власника "Оптимумспецдетали", Володимира Волохача.


Як відзначають журналісти, на допиті Волохач визнав, що у фірми відсутні склади і транспорт, а зареєстрували компанію для заволодіння державними коштами. Слідство встановило, що компанії з цієї групи "постачали" деталі і на інші підприємства "Укроборонпрому". І правоохоронці домоглися у суду дозвіл на вилучення у концерну документів по закупкам.
Однак рішення з дозволом на обшук "Укроборонпрому" вилучили з судового реєстру. Після цього ніяких слідів подальшого розслідування в реєстрі немає, вироків учасникам схеми теж.

У сюжеті зазначається, що, крім прокурорських справ, фірми-учасниці описаної схеми також фігурують у численних розслідуваннях податківців.
Так, у грудні 2015 Головне слідче управління фіскальної служби почало розслідувати групу "транзитно-конвертаційних підприємств", створених для ухилення від сплати податків та незаконного переведення в готівку. У складі цієї групи - "постачальники" КБТЗ - "Промомаркетгруп", "Наполі Груп", і "Мідленд Інвест".


У 2016 розслідування щодо "оборонних прокладок" також проводили київські та житомирські податківці. Слідчі прийшли до висновку про відсутність будь-яких виробничих потужностей, транспорту, сировини, матеріалів і т. д., офісів або складів. Тобто - про їх фіктивність. Фіскали, зокрема, встановили: фірми на початку ланцюжка постачальників ніколи не мали запчастин для військової техніки. Значить, не могли їх продати постачальникам бронетанкових заводів.
Вироки по цих справах відсутні, відзначають журналісти.
Але при цьому, поки йшли розслідування, одна з центральних у цій історії фірм - "Оптимумспецдеталь" (незважаючи на те, що її номінальний власник вже підтвердив фіктивність компанії) - отримала ще 93 мільйони гривень з оборонних підприємств. У 2015-2017 роках Київський БТЗ перерахував фірмі 12 млн грн., Житомирський БТЗ - 49 млн грн, Харківська - 32 млн грн.


Крім того, як наголошується в сюжеті, послугами "Оптимумспецдетали" користувався приватний завод "Кузня на Рибальському" (детальніше тут), перерахувавши на прокладку понад 7 млн грн. Журналісти нагадують, що кінцевими бенефіціарами заводу "Кузня на Рибальському" є в тому числі президент Петро Порошенко і його соратник, партнер і друг, народний депутат від Блоку Петра Порошенка Ігор Кононенко.

Як вважають журналісти, відповідь на питання, чому прокуратура двічі починала розслідування і двічі не доводила його до кінця, може критися в тому, що учасники описаної схеми коштують всього лише в декількох кроках від колишнього і нинішнього керівництва "Укроборонпрому", а також від самого Порошенка.


Як зазначається, компанія "Оптимумспецдеталь" до початку закупівель КБТЗ навіть у назві своєму жодної згадки про деталі не мала. Це була бухгалтерська фірма "Оптимум". За два місяці до угоди фірмі змінюють назву, вписують на адресу масової реєстрації, а її власником оформляють Володимира Волохача, який потім на допиті в прокуратурі і підтвердить фіктивність. Сам "бронетанковий мільйонер" - 34-річний киянин, який живе з матір'ю в старій хрущовці і останні півроку не працює.
Але, як пишуть журналісти, незважаючи на очевидні ознаки фіктивного підприємництва, вироку по цій статті Волохач не отримав. Адже доказ його винності і визнання поставок "фіктивними" загрожує терміном від 8 до 12 років позбавлення волі керівництва трьох бронетанкових заводів, які перерахували "прокладці" Волохача 93 мільйони гривень.
Також "Наші гроші" відзначають, що Володимир Волохач - не "побічний" персонаж в цій історії. Адже він є колишнім співробітником наближеною до керівництва оборонних заводів компанії з "групи прокладок" - "Інтер Сталь". На фотографії нижче він в колективі "Інтер Стали" вітає власника і директора фірми - Андрія Рогозу.

Тобто, як зазначають журналісти, фірми "Оптимум" та "Інтер Сталь" в історії з КБТЗ - не просто постачальники однієї ланки, а це безпосередньо пов'язані компанії.
При цьому у самого Рогози, як сказано в сюжеті, є давня історія стосунків з бронетанковими заводами: три роки тому Київський бронетанковий без укладення контрактів перерахував "Інтер Стали" 12 мільйонів.
Крім того, дружина директора КБТЗ Вадима Шкавро - приятелька дружини Рогози.


Однак, як підкреслюють "Наші гроші", набагато важливіше зв'язок з Рогози до недавнього часу "молодим талантом" "Укроборонпрому", а нині - представником заводу Порошенко Віталієм Жуковим.
В "Укроборонпром" 23-річний Віталій Жуков потрапив у 2012 році. Одразу на посаду помічника генерального директора концерну. Тоді ж увійшов у Наглядову раду великого військового заводу "Меридіан".
В кінці 2014 року Жуков був партнером Рогози в торговій компанії "Белторг Україна ЛТД". Про тісні зв'язки Рогози і Жукова, як відзначають журналісти, свідчить і загальне кримінальне провадження. У лютому цього року Рогозою повідомили підозра в шахрайстві. Рогозу підозрюють у тому, що він виманив 20 млн грн у сім'ї фігуранта "справи Курченко" Олександра Сухомлина за обіцянки звільнити його з-під варти. Обшуки в пошуках грошей, телефонів та документів по цій справі слідчі проводили вдома у Жукова.

Жуков зараз продовжує займатися оборонними справами, але, як відзначають журналісти, вже в новій якості. "Нашим грошам" вдалось зафіксувати зустріч Жукова з директором Олексієм Бабичем - 3 жовтня вони близько півгодини спілкувалися в одному з київських ресторанів. Зараз Бабич очолює оборонпромовское підприємство в Харкові. Проте раніше керував "Житомирським бронетанковим заводом", і саме під його керівництвом ЖБТЗ перерахував "Оптимумспецдетали" 49 млн грн.


Сам Бабич підтвердив "Нашим грошам" факт знайомства і зустрічі з Жуковим: "Особисто знайомий... ну... рік, може, трохи більше. Я не знаю, що це "Жуків", я знаю, що це "Віталій".
За його словами, на зустрічі з Жуковим Бабич обговорював поставки продукції на очолюване ним підприємство. Жуков представляв постачальника - завод "Кузня на Рибальському".
"Ми зараз цю фірму перевіримо, якщо вона пройде всі перевірки, то буде працювати. На сьогоднішній день, як це, колишня "Ленкузня" - зараз це, як там, "на Рибальському". Я не знаю офіційний, не офіційний, але він виступав як представник "Ленінської кузні", - заявив Бабич.
Щодо контрактів свого попереднього місця роботи, Житомирського БТЗ, з "прокладкою" Бабич запевнив, що товар був поставлений, а щодо його походження він не обізнаний. Кримінальні провадження за часом закупівель екс-директор прокоментував коротким "Кожен робить свою роботу".


Як наголошується в сюжеті, Бабич до переходу в оборонну сферу займався продажем труб. Він - брат заступник керівника апарату "Укроборонпрому" Андрія Бабича. Останній, лікар за освітою, раніше мав автомобільний бізнес в Херсоні і в концерн прийшов разом з нинішнім гендиректором Романом Романовим.
Останній також родом з Херсона, керував виборчою кампанією Петра Порошенка і був дилером заводу "Богдан" у Херсонській області.
Романів і Бабичі, разом з давнім партнером Президента Олегом Гладковским, входять у нову команду керівників оборонної галузі, які отримали свої посади після приходу до влади Порошенко, зазначається в сюжеті "Наших грошей".