Для України незалежність не тільки можлива, але й необхідна. Це могло стати реальністю ще 20 років тому, і вже 20 років Україна могла б бути чистим експортером енергоресурсів.

Україні потрібна незалежність, - МиклошОб це в інтерв'ю виданню "Бізнес" заявив відомий словацький політик і економіст, головний економічний радник прем'єр-міністра України Іван Міклош.
Основна умова досягнення енергонезалежності - це реформа ринку і дерегуляція енергетичних тарифів. Він підкреслив, що Україна має величезний потенціал, будучи третьою найбагатшою країною в Європі по енергоресурсах після Росії і Норвегії.
"Попри це, аж до Майдану Україна 50% своїх потреб у газі задовольняла імпортним російським. У ті роки енергетична ефективність української економіки була вдвічі нижчою від російської, і в десять разів нижче, ніж у найбільш розвинених країнах", - сказав Іван Міклош.
Економічний радник прем'єр-міністра зазначив, що енергоефективність в Україні не поліпшувалася тому, що не було реформ і було регулювання енергетичних тарифів. Відповідно, немає стимулу економити. "Поки ціни зарегульовані, ні реформ, ні верховенства права та захисту прав інвесторів, інвестори не прийдуть і не будуть вкладати кошти у видобуток енергоресурсів в Україні", - заявив він.
Саме відсутність реформ не дозволяють підвищувати енергоефективність та розвивати власний видобуток, а, отже, бути незалежною країною. "Зараз створюються умови для того, щоб все змінилося.
Ціни вже не зарегульовані, але є інші питання. Наприклад, рента на видобуток газу ще дуже висока і економічно необґрунтована. Уряд знає про це і думає, як її знизити. Є план уряду, який передбачає досягнення енергетичної незалежності до 2020 року", - сказав Іван Міклош.
Нагадаємо, раніше заступник глави МВФ Девід Ліптон заявив, що енергетична політика повинна залишатися відповідної програмним зобов'язаннями України перед МВФ, і рішення деполітизувати цей процес через застосування автоматичних формул має вирішальне значення.
Директор ЄБРР в Україні Шевки Анджунер підкреслив важливість ринкового ціноутворення для приходу в українську енергетику іноземних інвестицій. "Що важливо - так це ринкові ціни. Це дасть можливість торгувати і конкурувати. Це надасть сектору нове дихання і можливість рухатися", - зазначив директор ЄБРР в Україні.