Президент США Дональд Трамп виступив із заявою про те, що США визнають Єрусалим столицею Ізраїлю і починають процес перенесення американського посольства в Ізраїлі з Тель-Авіва до Єрусалиму.

Трамп визнала Єрусалим столицею Ізраїлю

Про це повідомляє mediaUA з посиланням на Голос Америки.

Читайте також: МЗС Ізраїлю попросив Україну передати останки рабина Нахмана

Трамп подчернул, що зволікання в цьому питанні не має нічого спільного з досягненням миру на Близькому Сході.

"Настав час визнати Єрусалим столицею Ізраїлю", - сказав президент США.

Він також підкреслив, що Ізраїль має право самому визначати свою столицю. Трамп зазначив, що Єрусалим є місцем перебування уряду Ізраїлю, його законодавчих органів і верховного суду. Напередодні виступу Трамп зазначив, що майбутній крок "давно запізніла".

Читайте на « mediaUA»: Еро назвав провокацією плани Трампа перенести ізраїльське посольство США в Єрусалим

Тим часом арабські та інші мусульманські держави попереджають, що викликає гострі дискусії рішення може посилити напруженість в регіоні і зірвати спроби США досягти мирної угоди між арабами та Ізраїлем.

Папа Римський Франциск висловив "глибоку заклопотаність" цим рішенням, а Туреччина скликала засідання Організації ісламського співробітництва, щоб скоординувати відповідь. Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху, виступаючи в середу, не згадав про цьому питанні.

Міністр закордонних справ Великобританії Борис Джонсон заявив, що його країна не планує переносити посольство з Тель-Авіва. "Ми з тривогою сприймаємо надходять повідомлення, оскільки вважаємо, що Єрусалим, очевидно, повинен стати частиною підсумкового вирішення палестино-ізраїльського питання – врегулювання шляхом переговорів, якого ми хочемо", – заявив Джонсон.

Арабські та мусульманські країни попереджають , що будь-яке рішення про перенесення посольства США може посилити напруженість в регіоні і перекреслити зусилля США щодо досягнення арабо-ізраїльського мирного договору.

Читайте також на « mediaUA»: Понад 70 країн запропонували Ізраїлю і Палестині план "двох держав"

Білий дім стверджує, що президент лише визнає історичну та сучасну реальність.

Щоб пом'якшити потенційно важкий удар, Трамп зателефонував у вівторок лідерам п'яти близькосхідних країн – прем'єр-міністру Ізраїлю Біньяміну Нетаньяху, палестинському лідеру Махмуду Аббасу, королю Йорданії Абдаллі, президенту Єгипту Абдель Фаттаху ас-Сісі і саудівського короля Салману ібн Абдул-Азіза аль-Сауда, щоб проінформувати їх про своє рішення.

Директор у справах країн Перської затоки в Інституті Близького Сходу Джеральд Файерстайн вважає, що рівень обурення з приводу рішення Трампа буде в значній мірі залежати від його подачі.

"Якщо президент просто скаже: "Ми визнаємо Єрусалим столицею Ізраїлю", не спробувавши дати подальші пояснення і не приступивши до процесу перенесення посольства, то це просто порожній звук", – вважає він.

При цьому Файерстайн, який служив послом США в Ємені, згодом обіймав посаду головного заступника помічника держсекретаря з близькосхідних справах при екс-президенті Обамі, вважає, що якщо Трамп зайде далі, це може спровокувати різку реакцію і завдати істотної шкоди мирним зусиллям.

Читайте також на « mediaUA»: Влада Палестини заявили про припинення відносин з Ізраїлем

"Якщо сказане ним буде сприйнято як визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю чи насправді буде таким визнанням, і він більше не буде дотримуватися міжнародної позиції, що Єрусалим слід розділити, зробивши Східний Єрусалим столицею палестинської держави по досягненні угоди, це матиме вкрай негативний вплив на мирний процес, – зазначає експерт. – Диявол криється в деталях: все залежить від того, наскільки значущим буде цю заяву".