Законопроект про пенітенціарній службі, зареєстрований у Верховній Раді, є базою для впорядкування роботи системи в цілому, він потребує доопрацювання правозахисників і експертів.

Законопроект про пенітенціарній системі, - це тільки фундамент, що в цілому закон може бути прийнятий не раніше весни, - Чернишов

Про це заявив заступник міністра юстиції України Денис Чернишов, повідомляє mediaUA з посиланням на Інтерфакс-Україна.

Читайте також: Кабмін дозволив пенітенціарним установам залишати собі більшу частину зароблених грошей

"Не можна говорити, що цей закон щось змінить в колишньому законі, так як закону про пенітенціарної системи не існувало. Завдання закону – упорядкувати роботу системи в цілому, роботу персоналу, його соціальні гарантії, позначити, що є пенітенціарною системою, які її цілі і завдання в суспільстві", - сказав Д. Чернишов в коментарі агентству.

Він підкреслив, що основні функції пенітенціарної системи – це ізоляція і ресоціалізація. "Необхідно цей фундамент закласти, так як без нього будинок не побудуєш. Так от, головне завдання законопроекту – як раз закласти фундамент. А далі step by step будемо рухатися. Треба зробити систему відкритою до змін", - зазначив заступник міністра.

За словами Д. Чернишова, оскільки пенітенціарна система – це своєрідна "країна в країні", то необхідно враховувати всі аспекти: персонал системи, його підготовку, соціальні гарантії, умови життя ув'язнених, їх працю, медобслуговування, систему пробації.

Читайте на « mediaUA»: Кабмін схвалив створення виконавчої служби, яка буде керувати в'язницями, - Саєнко

Заступник міністра юстиції пояснив, що перехідних положень до законопроекту більше, ніж самого документа, оскільки його прийняття спричинить за собою масу змін у підзаконних актах, що стосуються пенітенціарної системи.

Він розповів, що, згідно із законопроектом, деякі підрозділи залишаться в системі Мін'юсту (формування політики пенітенціарної служби, контроль за дотриманням прав людини), інші ж підрозділи будуть займатиметься міністерством.

"Я очікую, що протягом кількох місяців ми винесемо законопроект на перше слухання. У кращому разі в цілому буде прийнятий навесні. У порівнянні з медичною реформою, яка стосується кожного, іншими більш нагальними проблемами, ми не пріоритеті і це розуміємо", - сказав Д. Чернишов.

Заступник міністра розповів, що можна було б зробити кальку законопроекту про пенітенціарній системі за прикладом Норвегії чи інших країн, в яких робота системи знаходиться на високому рівні і відповідає всім необхідним вимогам. "Але ми не хочемо пропонувати щось нереальне для імплементації, що вимагає величезних фінансових вкладень", - сказав він.

Читайте також на « mediaUA»: На всю пенітенціарну систему виділяють лише 44% від потреби, - Мін'юст

Заступник міністра підкреслив, що чекає пропозицій і поправок до законопроекту від експертів, правозахисників, щоб згодом був прийнятий зважений у всіх аспектах закон.

Говорячи безпосередньо про окремих положеннях законопроекту, Д. Чернишов відзначив, що, приміром, у роботі воєнізованих підрозділів "нічого нового глобально не буде".

За його словами, проект передбачає можливість відбору персоналу, надання соціальних гарантій.

"Ми закладаємо зміни і в плані довічного ув'язнення. Відкриваємо вікно можливостей для того, щоб, в тому числі, і засуджені до довічного терміну мали гіпотетичну можливість вийти на свободу з умовно-дострокового звільнення", - звернув увагу заступник міністра.

Зокрема, мова йде про можливість заміни довічного ув'язнення строком на 15 років позбавлення волі посли відбування 10-річного терміну покарання. Той, хто досяг у в'язниці 65-річного віку, також може отримати заміну довічного ув'язнення на 10-річний термін.

Що стосується праці ув'язнених, то він, згідно проекту закону, є не обов'язковим, але в той же час з'являється мотивація ув'язнених працювати: трудовий стаж, трудовий договір, страхові внески.

"Ми рухаємося до гуманізації і закладаємо основи для цього", - підсумував Д. Чернишов.

Читайте також: Комітет Ради Європи із запобігання тортурам стурбований поводженням з ув'язненими та затриманими в Україні

Як повідомлялося, 27 листопада низка народних депутатів України зареєстрували у Верховній Раді проект закону №7337 про пенітенціарній системі. Згідно з інформацією на сайті парламенту, більше 20 народних депутатів, переважно члени парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, подали відповідну ініціативу 24 листопада.

Як наголошується в пояснювальній записці, законопроект розроблений в рамках робочої групи з числа представників профільного комітету Верховної Ради та Міністерства юстиції України.